Filmy o holocaustu

Bohužel, lidské dějiny jsou plné násilí. Rodiny, rody, kmeny, vesnice, města, ba i celé národy mohou být rozmělněny v děsivém soukolí bez možnosti se zlu bránit. Když se něco takového stane v masovém měřítku, je to příšerné. Pokud se něco takového stane v relativně vyspělé společnosti, je to hanba.

Židé samozřejmě nebyli jediné oběti řádění nacistů, ale tím rozsahem a způsobem, jakým byla celá záležitost provedena, jim náleží smutný privát. Možná jich nezahynulo 6 miliónů, třeba mají pravdu popírači holocaustu a skutečný počet obětí byl nižší. Ale i kdyby, není to jedno? I kdyby bylo obětí násobně méně, stále je tady nepopiratelný fakt, že ten způsob likvidace byl strašlivý.

Patřím ke generaci, která se o holocaustu ve škole neučila, vzdělání jsem si tedy musel doplnit sám. Nicméně téma židovské otázky mne spíše odrazovalo, trvalo mnoho let, než jsem si vůbec připustil, že se to nejspíš opravdu stalo. Ale stalo se to. Pokud nevěříte, doporučuji si projít židovské hřbitovy (máme jich v republice opravdu dost) a zkusit tam najít jakýkoliv náhrobní kámen s letopočtem mladším než 1942. Moc jich nenajdete.

Film má výhodu, že trvá jen pár hodin. Snad proto jsem téměř žádnou knihu o holocaustu nepřečetl a ani nemám chuť několik dní až týdnů být zaseklý v nějaké hrůze. Proto jsem si zvolil film. A taky mám štěstí, že mnoho českých režisérů dokázalo natočit toto téma vhodným způsobem. pokud z nějakého důvodu budete mít chuť se něco dozvědět o stále živé historii, zde je seznam:


Démanty noci

Film s neskutečně děsivou atmosférou jakoby točený z pohledu totálně hladového a vyčerpaného mladého kluka (excelentní kamera Ondříčka), který se snaží přežít za každou cenu. Dva kluci utíkají z trasportu, vyskakují z vlaku a zbytek je film. Realita se ztrácí ve vzpomínkách, minulost se mele se s přítomností a budoucností. Za zmínku stojí, že hlavní role hrají neherci, nějací dělníci odněkud z Kladna.

Démanty noci


Transport z ráje

Můj asi nejoblíbenější film na toto téma. Strhující výkon nejen Josefa Vinkláře, ale všech protagonistů, včetně komparsu. Životní dílo Zbyňka Brynycha. U tohoto filmu jsem si asi poprvé uvědomil, že holocaust se týkal především normálních lidí, že oběti holocaustu nebyli jen musulmani, ty anonymní vyzáblé přízraky v pruhovaných mundůrech za zdmi z ostnatého drátu, jak to občas z dobových dokumentů působí. V terezínském ghettu je sice hlad, vši, špína, snadno vás může příslušník SS popravit, ale pořád je to ještě život. Zatím...

Transport z ráje


Poslední vlak

Strašně silný film. Než jsem ho shlédnul, myslel jsem si, že jediné peklo bylo v Osvětimi. Jenže pak Vás zavřou společně dalšími cca 20 lidmi do 1 dobytčáku. 20 lidí (ženy, děti, muži, senioři...) a 1 kýbl vody pro všechny. Cesta do tábora může trvat i několik dnů. Vzhledem k tomu, že sám mám děti, tak tohle bylo opravdu hodně silné.

Poslední vlak


Šedá zóna

Tenhle film se odehrává v Osvětimi. V pekle. Na první pohled to není žádná hrůza, ale hodně Vám to napoví o tom, kdy člověk překročí hranici a přestává se bát smrti. Smrt je zde obchod a všudypřítomná. Kremační pece duní ve dne v noci a jedou na plný výkon.

Šedá zóna


Chlapec v pruhovaném pyžamu

Tenhle film je čirá fikce. Ale rafinovaná a zasahuje až na dřeň. Jak asi holocaust může vnímat čistá dětská duše? Jak může vnímat tuhle hrůzu malý kluk, kterého se židovská otázka nedotýká, protože je synem prominentního nacisty?

Chlapec v pruhovaném pyžamu


Obchod na korze

Holocaust byl proveditelný hlavně díky závisti a spousta lidí na tom vydělala. Říkalo se tomu arizace. Jak bychom se asi zachovali my, kdybychom měli příležitost si přivlastnit něčí majetek?

Obchod na korze


Schindlerův seznam

Známý a oscary oceněný film pana Spielberga. Film je dobrý a u mne prošel i zkoušku časem (po cca 20 letech). O Oskaru Schindlerovi, který na židech možná hlavně vydělal, ale pár lidí před smutným osudem zachránil. To není málo.

Schindlerův seznam


Odvážne srdce Ireny Sendler

O existenci Ireny Sendler jsem neměl ani tušení. Ale tato odvážná polka navzdory nebezpečí aktivně pomohla stovkám židovských dětí přežít válku. Jako malý kamínek písku na chvíli zadřela strašný vražednící stroj.

Odvážne srdce Ireny Sendler


Člověk bez osudu

Velmi dobrý a silný film o osudu maďarského chlapce za války. Když vidíte přístup maďarské policie, jak je ochotným soukolím v děsivé nacistické mašinérii, chce se jednomu zvracet. Ale i na jiných územích, kde vládli fašisté, to nebylo jiné...

Člověk bez osudu


Za zády peklo

Zajímavý snímek podle skutečných událostí o lidech, kteří se nedostavili do transportu a raději zvolili několikaleté skrývání. Ale statistika je neúprosná, šance na přežití jsou minimální, protože neudat žida je smrtelně nebezpečné a nacisté, ačkoliv prohrávají válku, nepolevují ve vraždění civilistů.

Za zády peklo


 

Tak a to je zatím vše. Je mi jasné, že shlédnutí všech výšeuvedených filmů nemusí být zrovna psychologicky šetrné a bez následků. Každý se s tou hrůzou musí vyrovnat po svém. Mi osobně dost pomohli třeba Hanebný pancharti. Doufám, že se něčeho podobného nedožiju a moc si vážím těch, kteří se zlu dokázali postavit a nakonec nacisty porazili.

Pokud Vás některý z filmů zaujal a nemůžete ho sehnat, napište mi a já Vám rád pomohu.

 

Jmenuji se Radek Pelikán, bydlím v Ledči nad Sázavou. Mám 3 krásné děti.

Mezi mé velké koníčky patří desková hra Go a nově jsem začal cvičit Kendó v Ledči nad Sázavou.