Dovolená ve Španělsku / Torremolinos 2006

Jak už možná víte, během pár týdnů jsem stačil neudělat autoškolu, oženit se a přestěhovat z Ostravy, takže jet v takto hektickém období na dovolenou mi přišlo jako dar z nebes. Nejsem z těch, co by se chtěli válet na pláži, ale koupání v moři nepohrdnu, takže jsem se do Malagy, přesněji do Torremollinos, těšil.
Masáž zad vlnami po příjezdu, Prokůpkovi vytuhli výhled z hotelového pokoje typická dovolená ;D Markétka pod palmami španělské nebe noční ulička park EU noční pláž noční moře Markétka čichaje Ibišek ticho v katedrále vybírání vějíře Málaga z výšky Prokůpkovi na lavici siesta v restauraci hory u Málagy Markétka zas něco našla nabírání sil ulička v Granadě blížíme se k Alhambře brána jak z Prince of Persia Markétka za dveřmi tajemství orientu studium povrchu dvůr Karla IV zahrady v Alhambře Prokůpkovi a Alhambra Markétka nádhera v maurském stylu letohrádek fontánky a voda v letohrádku sestup ze zahrad Prokůpek se drží železa tohle je Alhambra krajka z kamene oblouky detail reliéfu detail výzdoby složitá mozaika detail kamenné nádhery fotografické orgie čistota tvaru - Alhambra Lví fontána v královském paláci krásný strop studie kamenného ornamentu dokonalé opracování kamene maurská architektura každá věž v paláci má jiný tvar stropu mozaika, kam se podíváš Markétka okno do zahrady moje maličkost v okně Prokůpkovi z ptačí perspektivy kousek Granady voda v Alhambře Markétka jde do  moře vlny středozemního moře poslední den byly opravdu krásné vlny hledej Markétku!
 
Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že je moře neuvěřitelně studené! Ponořit hlavu do ledové vody bylo o držku, fakt nekecám. První den jsme toho teda moc nenaplavali. Vypadalo to, že víc času strávíme v bazénku u hotelu než v moři. Naštěstí se to ale po pár dnech změnilo. Moře se postupně oteplovalo, až na zcela normální teplotu, která nehrozila újmou na zdraví. Navíc se ke konci našeho pobytu tvořily i překrásné vlny, takže prvotní špatný dojem byl ten tam.

Co se týče Španělska jako takového, neuvěřitelně se mi tam líbilo. Už pohled z letadla na tu zvláštní krajinu mi učaroval. Později jsem zjistil, že španělé (alespoň v té naší oblasti) jsou hrozně pohodoví, sice s angličtinou se člověk moc nedomluví, ale přesto jsou lidé vstřícní a usměvaví. A všecko funguje.

Vzhledem k turistické oblasti bych očekával větší servilitu, větší hlad po penězích turistů, ale nic takového tu nebylo. Turista jako by tu byl jen zpestření normálního života, nic víc nic míň. A že je v jižním Španělsku na co koukat!

Bohužel jsme nikdo neměli řidičák, takže jsme byli odkázáni na autobusy a podnikli jen dva výlety, jeden do Malagy a pak do Granady. Musím ale říct, že cestování španělskými autobusy, které mají všechny funkční klimatizaci, je velmi příjemné. Nikdo se extra nestresuje, řidič si v půlce cesty skočí na kafe, ale přesto dojede načas. A vzhledem k hustotě městské dopravy a úzkým cestám je to docela zázrak!

Co se týče Malagy, největší zážitek byl asi oběd v rybářské restauraci, kde jsme si objednávali rukama nohama stylem "chceme to, co mají tamti u toho stolu". Takový řev, jaký tam panoval, jsem ještě nezažil. Podle všeho se tam místní cpali mořskýma potvorama, mezi nimi pobíhali ve vlnách číšníci, příšerně řvali (nejspíš) objednávky směrem do kuchyně, totální chaos. Ale byla to bašta, ačkoliv dodnes nevím, co to Prokůpci jedli :))) Možná tuňák? Já měl každopádně sardinky. Vynikající.

Ovšem Granada, to je zázrak! Je to opravdu perla maurské architektury a projít Alhambru je výlet na celý den. Koukněte se na snímky, vyfotil jsem tam skoro celou jednu kartu. A pokud budete mít v plánu cestu do Španělska, Granadu si nenechte ujít!
 

Jmenuji se Radek Pelikán, bydlím v Ledči nad Sázavou. Mám 3 krásné děti.

Mezi mé velké koníčky patří desková hra Go a nově jsem začal cvičit Kendó v Ledči nad Sázavou.